SLOGAN OLUŞTURMA

ELMAS AJANS Kayseri'de reklam ajansı olarak slogan oluşturmada da ulusal, yerel bir çok firma ile markalarına ve kurumsal kimliklerine anlam katarak oluşan logo kimliklerine ayrıca marka tescil hizmeti de vermektedir.

 

Orijinal Olmalıdır: Sıradan olmayan çoğunluk tarafından kullanılmayan ve benzerlik çağrıştırmayacak bir cümle olmalıdır. Örneğin birçok market “alışverişin güvenilir adresi” sloganını kullanır. Bu slogan başarılıdır fakat herkes tarafından kullanıldığı için alıcıda artık pek bir anlam ifade etmez. Yani Klişeleşmiştir. Öte yandan Migros’un sloganına bakarsak daha orijinaldir: “Alışverişin en keyiflisi”

 

Kalıcı Olmalıdır: Bir slogan için göz ardı edilmeyecek bir özellik ise süreklilik arz etmelidir. Bu yüzden markanızı en iyi temsil edecek cümleyi bulmalı ve kalıcı olmasını amaçlamalısınız. Örneğin mavi jeans “çok oluyoruz” sloganını çok iyi konumlandırmıştır.

 

Hafızada kalmalıdır: Telaffuzu, söylenmesi, hatırlanması zor cümlelerden oluşmamalıdır. Tek okunuşta akılda kalabilecek yalın bir slogan sürekli hatırlanmanızı ve anılmamızı sağlar. Örneğin Turkcell’in “Hayat Paylaşınca Güzel” sloganı basit yapısı sayesinde herkesin hafızasına kazınmış durumdadır.

 

Kısa Olmalıdır: Bir – Dört (1-4) kelimeden oluşan sloganlar en etkili sloganlardır. Akılda kalması yönünden de önemlidir. Özellikle bu kurala uyan bir sürü başarılı firma ve birçok örnek mevcuttur. Pirelli: Kontrolsüz güç; güç değildir, HSBC: Dünyanın yerel bankası, Bosch: Önce güven vb sloganlar kısa sloganın başarısına örnektir.

 

İddialı Olmalıdır: Albenisi olması için iddialı olması da önemlidir. Rekabetin kızışık olduğu piyasada iddialı ürün ve kişiler tercih sebebi olabilir. Örneğin Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” sloganı iddialı ve başarılı bir slogandır.

 

Gerçekçi Olmalıdır: Olması imkânsız vaatlerde bulunan sloganlar hiç iyi geri dönüş sağlamaz. Firmanın yaptıklarına ve yapabileceklerine uygun slogan seçimi başarılı slogan oluşturmak adına önemli bir etkendir. Örneğin Avea’nın “şimdi konuşma zamanı” sloganı ekonomik operatör olma özelliği ile iyi bağdaştırılmış başarılı bir slogandır.

 

Sloganı bulurken yukarıda özelliklerini verdiğimiz bu kriterlerin tümünden sınıf geçmesi gerekiyor. Slogan işi öylesine derin bir konu ki; birkaç cilt kitap yazılabilir.

 

BİZE ULAŞIN

 

info@elmasajans.com

elmasajans.com

 

+90 (532) 207 70 75

+90 (352) 408 82 44

 

Barbaros Mah. Oymak Cad.

Sümer Hukuk Plaza B Blok

No:10/17 Kocasinan/Kayseri

 

Created and designed by ELMAS AJANS © Tüm hakları saklıdır 2019.